Neistota je priestor pre nové zážitky

Keď v živote cítime neistotu, keď strácame pevnú pôdu pod nohami, môžeme to považovať za výzvu na otvorenie sa novej skúsenosti. Je to priestor na nové zážitky, na nové skúsenosti. Na novú možnosť napnúť svaly, ktoré ochabli. Úprimne, dlho by to netrvalo a zamrzli by sme na mieste. Dajme si šancu skúsiť nový spôsob, ako robiť veci. Už sa neoddávajme starým, neužitočným vzorcom.


Zastavme sa, precíťme čo nám tá neistota vecí, dní, okolností chce vlastne povedať. Prijmime stav neistoty, aby sme sa s ním mohli popasovať. Nechajme ju cítiť vo svojom tele. Na chvíľu postojme a zostaňme so svojimi pocitmi. Naučme sa, že to nie je až také ťažké, cítiť neistotu.
Choďme do svojho vnútra, hovorme so svojim vnútrom a so svojim srdcom. Možno jasná odpoveď nepríde tak skoro. A možno ani neexistuje jedna správna odpoveď. A tak sa musíte naučiť dôverovať svojmu vnútru. Alebo svojmu srdcu.

Keď sme na križovatke, pokúsme sa chvíľu počkať a pouvažovať nad otázkou: “Ako sa cítim vo svojom srdci? Čo cítim z hlasu môjho vnútra?“ Pretože tam zvonka neexistuje jediná správna odpoveď, nemám žiadnu istotu. Ak verím svojmu vnútru a srdcu, jednoducho pôjdem tam, kam ma vedú. Myseľ mi ponúka neistotu, no srdce najlepšiu cestu pozná. Ono sa mýliť nemôže, srdce láskou napovie.


Prijmite teda najprv stav nevedomosti. Použijme svoje srdce a vsaďme na neistú voľbu … Je to ako čítať knihu alebo pozerať film bez toho, aby sme vedeli, ako sa veci budú odohrávať. Sme zvedaví, možno nedočkaví, chceme vedieť viac. Nemáme jasnú predstavu o tom, ako by to malo byť? Nechať veci plynúť, naše stíšené vnútro nás povedie.


Nechajme veci rozvinúť sa, keď kráčame po ceste. Keď sa pohybujete tou neistou cestou, pozrime sa, ako sa veci ukazujú. Všímajme si, čo si máme všimnúť, poučte sa z nového poznania. Nevieme, ako sa budú veci vyvíjať, ak však budeme namiesto behu kráčať, môžeme dať väčší priestor našim zmyslom. I tomu šiestemu. Intuícii.


Zbierajme informácie a upravujme cestu. Keď s pokojom veci necháte rozvinúť, nazbierame nové informácie. Dozvieme sa, ako sa veci ukázali, či už sme ich očakávali alebo nie. Môže sa ukázať, že je potrebné vykonať nejaké zmeny, úpravy. Počúvame, učíme sa a prispôsobujeme sa. Zároveň sa opravíme, čo to vyliečime.


Naučte sa veriť, že všetko bude v poriadku. Pri veľkej fantázii, by naša myseľ vymyslela desivé scenáre, čo všetko sa môže stať. Ale vo väčšine prípadov neumrieme. Verme, že to dopadne dobre. Možno nie tak ako sme očakávali, ale aj tak fajn. Možno aj zlyháme, no naučíme sa zvládať zlyhanie. Zlyhanie je iba spôsob, ako rásť, učiť sa, zlepšovať sa. Nie je to koniec sveta. Keď ideme po neistej ceste, dôverujme v seba, aby sme mohli pružne reagovať na čokoľvek, čo sa stane. 


Vytvorme si rituály na podporu neistoty. Ideálny svet je skvelý, no v skutočnosti sa zrejme poobzrieme po našich starých vzorcoch. Spôsob, ako s tým pracovať, je otázkou istých rituálov. Podľa osobného gusta môžeme začať svoj deň meditáciou a nechať si precítiť neistotu vo svojom tele, aby nás už nevedela prekvapiť. Nechám na každého z nás aké rituály potrebuje na podporu svojej skúsenosti s neistotou. Niekomu z nás vyhovuje pokoj, stíšenie, inému z nás naštartovanie energie športom, počúvanie hudby, vychádzka do prírody, smiech, podporná partia ľudí. Každý to máme inak.

Naše životné cesty budú vždy obsahovať aj istú dávku neistoty. Vyriešime veci vtedy, keď budú na rade. Naučíme sa, čo sa naučiť máme práve vtedy, keď to bude treba. Ak vieme, že neistota bude súčasťou našej cesty, s pokojom ju vždy príjmime a môžeme aspoň kráčať s úsmevom na tvári 😊